1. logo
    مرکز حراست بنیاد شهید و امور ایثارگران
    • تاریخ : امروز یکشنبه 5 خرداد ماه 1398


بازگشت

تاریخ درج : 1397/4/23
موضوع : دهمين همايش آموزشي توجيهي منطقه اي حراست بنيادشهيد و امورايثارگران
خلاصه :
اين همايش با حضور رئيس مرکز حراست  به ميزباني اداره کل شهرستان هاي استان تهران برگزار شد


قاسمي رئيس مرکز حراست بنيادشهيدوامورايثارگران ضمن اشاره به مسائل جاري و پيگيري دستورالعمل حراست کل به مبحث اخير تحريم ها اشاره و تأکيد کرد: ريچارد نفيو مسئول تيم تحريم ها عليه ايران در دوره دوم اوباما ، چهره اصلي پشتيباني مذاکره کنندگان توافق در امورتحريم ها در وين بود و برجام را در زمينه پشتيباني ذهني تيم مذاکره کننده هدايت مي کرد و ده سال مسئول امور ايران در امنيت ملي کاخ سفيد و قائم مقام هماهنگي سياست تحريم در وزارت خارجه آمريکا بوده است.
نتيجه طراحي آمريکايي ها در تحريم به نحوي است که ما اگر تحريم را جدي نگيريم و اشتباه برداشت بکنيم کشور آسيب مي بيند . تعارف ندارد، شايد الان حس نمي شودولي با برنامه ريزي که آمريکايي ها ريخته اند ، عنوان تحريم هوشمند (Smart sanctions) را به آن تخصيص داده اند . مانند داروي سرطان ، وقتي تزريق مي شود حرکت مي کند به سمت سلول هاي سرطاني يعني دقيقاً مي داند چه بخشي را تحت تأثير قرار دهد که اثر بخش باشد.
شرايط اعتراض عمومي را از استان هاي پر جمعيت که به لحاظ واکنش سياسي و اجتماعي منطقي عمل مي‏ کند مي ‏کشاند به سمت شهرستان هايي که تاکنون اعتراض نديده اند و نه براي معترضي که امکان برخورد منطقي دارد.
سعي دارند در اذهان عمومي و بين مردم نظام فاصله بيندازند کار ما کوک زدن است و کوک زدن هشداري است که ما در خصوص فساد مي دهيم به سيستم . پس حساس باشيد روي فساد سيستم . اين حساسيت نبايد موجب شود که هر آنچه شنيده شد منعکس کنيد. به دنبال مستندات باشيد. و مستند هم سخن بگوييد. نگوييد ما شنيده ايم پس درست است .
از 22 ارديبهشت تا 15 مرداد که ما هم اکنون در اين بازه زماني هستيم، قرار است امريکايي ها تمام شرکايشان را در دنيا هم صدا کنند . برنامه اي نوشته شده تا همه شرکاء تا 15 مرداد هم صدا شوند و تکليف خود را مشخص کنند.
آنها مي گويند ما به دنبال ايجاد يک ايران متعارفيم و در اين مساله تعارفي نداريم يعني ايران بايد به اين نقطه برسد.
اما آن چيزي که در حال حاظر سيستم امنيتي بر آن تأکيد دارد اين است که ايران بايد به دستاوردهاي خود تکيه کند.
شامل 1 - عمق استراتژيک دفاعي که در کشور ايجاد شده است . ممکن است اين سوال را  بپرسيد که در کجا کاربرد دارد . ابتدا بايد شما از جامعه هدفي که از مسائل پيش آمده  دچار نا اميدي شده اند شروع کنيد . بايد صحبت کنيد و بگوييد که ما هيچگاه بر روي مسائلي همچون سوريه ، عراق و لبنان با هيچ کجا در دنيا معامله نمي کنيم چرا که عمق استراتژيک دفاعي ما است . ما در آنجا هزينه مي کنيم تا اينجا هزينه شود و بحث ديگر توانمندي دفاعي کشور است در اين دو مورد نمي شود مذاکره کرد . اين استراتژي وزارت ا.ط است . موضوعي که از همه اينها مهمتر است حفظ سرمايه اجتماعي نظام است . اينجا ارزش پروژه اي که ما در سطح بنيادشهيد و امورايثارگران انجام داده ايم مشخص مي شود . در شرايط فعلي درصد بالايي از مردم از شرايط موجود کشوررضايت ندارند . در پيمايش ملي ارزش ها و نگرش ها ميزان اعتماد جامعه ايثارگري که ما متولي نگهداري اين جامعه در دامان نظام هستيم و نبايد اجازه بدهيم اينها از دامان نظام خارج بشوند مشخص شده است . نبايد اجازه بدهيم جامعه هدف ما از نظام نا اميد بشوند اين بدترين حالتي است که امکان دارد اتفاق بيفتد .  اين افرادي که نااميد و خسته هستند من نميگويم اپوزيسيون شدند اما بشدت ناراضي هستند . صرفاً يک چيز مي گويند که چرا مسئولين با هم درگير هستند ، چرا مسئولين نظام با هم انسجام ندارند. چهره اي از مسئولين رو پذيرفته اند و از آن گذشته اند. اما مي گويند اينقدر دعوا نکنند. هم مي گويند دعوا نکنند و هم مي گويند چرا انسجام ندارند. چرا مسئولين مرتب يکديگر را تخريب مي کنند . ، چرا مچ گيري مي کنند ، شما اجازه ندهيد در ادارات کل تخريب اتفاق بيفتد. دشمن دارد اپوزيسيون هاي تضعيف شده نظام را تقويت مي کند، حراست هاي بنياد استان هاي مرزي هماهنگ باشيد . اينها گروه هاي معاند خلق عرب مرده را دارند تقويت مي کنند پژاک تضعيف شده را دارند تقويت مي کنند. پان کرديسم را دارند تقويت مي کنند . يعني کساني که ذره اي نارضايتي دارند به گزارش مجموعه هاي امنيتي کشور سعي مي کنند تقويتشان کنند چرا؟ تا بتوانند داخل کشور اپوزيسيون سازي کنند.
بر روي مسائل داخلي مجموعه هاي خود حساس باشيد. به محض اينکه اين اتفاق بيفتد آنها شروع به عمليات رواني مي کنند 100% قرار است که به زيرساخت هاي سايبري حمله بشود. بر فناوري هاي استان مسلط باشيد. . مسيرهايي که باگ وجود دارد را شناسايي کنيد . آقاي رجبي برنامه ريزي کنيد با آقاي اميني جلسه داشته باشيد و کارشناسان فناوري اطلاعات را فعال کنيد دوره هاي مورد نياز را طي کنند. هزينه مورد نياز را مرکز حراست تقبل مي کند.
ريچارد نفيو اظهار مي دارد برنامه هاي تحريم آمريکا نتايج ديده نشده و حاشيه اي  هم داشت که ما اصلا تخمين نمي زديم. اين نتايج ديده نشده کاربردي تر نيز بوده و به واشنگتن کمک کرده است تا براي حفظ فشار و عدم آسايش در درون اقتصاد ايران کمک کند . برخي از اين آثار کمتر مورد توجه قرار گرفته اند و اصلا مورد هدف آمريکايي ها نبوده اند . اما نقش بسيار مهمي  در تغيير محاسبات دولت ايران و تغيير افکار عمومي داشته است. براي مثال افزايش قيمت مرغ در سال 2012 که مقارن با سال 1391  مي باشد. افزايشي داشت که موجب نارضايتي عمومي شد. در حال حاضر که مرتب شاهد افزايش قيمت به صورت سينوسي هستيم  آمريکا هيچ گونه برنامه تحريم عليه واردات مرغ ايران وضع نکرده بود . اما قيمت مرغ در سال 2012 به دليل تورم ايجاد شده از تحريم ها افزايش پيدا کرد . گرچه دليل اين اتفاق سوء مديريت مديران اقتصادي درايران بود. افزايش قيمت به ياس عمومي منجر شد. ياسي که حتي در سال هاي متمادي قبلي تحريم هاي مالي مشاهده نشده بود. ما به عنوان سيستم نظارتي  براي مقابله چه بايد بکنيم .که رضايت مندي در جامعه ايجاد شود. يک اجازه فساد ندهيم و نگذاريد سيستم فاسد باشد. تعدادي از استان ها ناراضي تراشي مي کنند اگر در ادارات کل اين کار انجام مي شود حتماً جمع بندي مستند داشته باشيد .چه تعداد نارضايتي ايجاد شده ، چند مدير ضعيف در ادارات هستند که تا اگر کسي چوبي بر مي‏دارد فرار مي کند و مي ترسد کار را ادامه دهد . اصلا حاضر  نيست ملاقات عمومي داشته باشد. حاضر نيست رضايتمندي در جامعه هدف ايجاد کند.حتما اين موارد را گزارش کنيد.
 در اين شرايط حساس و خاص چه مديري مي تواند کار کند . بايد دو ويژگي داشته باشد. 1- جنگجوي اقتصادي باشد 2- جنگ جوي رواني باشد. جنگ ما در اين دو حوزه مي باشد. فردي که حتي قادر به شمردن صفر هاي يک عدد نمي باشد و يا فردي که اصلا با مباحث عمليات رواني آشنا نيست در اين جريانات ضعيف عمل مي کند و نمي تواند تحليل کند. مديريت فعلي برخي از بخش ها به شدت ضعيف است .
بعضي از مديران در اين شرايط براي عمليات رواني و اقتصادي مناسب نيستند . شرايط ، شرايط ريسک است . مديراني در اين شرايط کاربرد دارند که حوصله دعوا داشته باشند. بجنگند در ميدان عمليات رواني و خسته نشوند. سر ساعت درها را قفل نکنند و رها کنند و بروند. خطاب به من و شما هم هست. کار را ادامه بدهيد و تا زماني که تمام نشده کار روزانه بر سر کار خود حضور داشته باشيد. کار را که تمام کرديد برويد به منزل. وقتي در روزنامه تيتر مي شود «اقتصاد تو چاه روحاني تو چال» اين بازي کردن در زمين آمريکايي هاست هوشيار باشيد اين اتفاق نيافتد. پيام اولي که اين جريان اپوزيسيون داخلي دادند از دهان مريم رجوي در ميآيد . همين حرف ها را رضا پهلوي مي گويد، هوشيار باشيد. نگذاريد اين اتفاق روي دهد از هر دو سو چه جريان اصولگراي تند رو و چه جريان اصلاح طلب تند روبه نظام ضربه مي زنند.
در پايان عرض کنم ما بيشترين مسائلي که داريم در دعوا ها در اين مديران مياني است . بيشترين درگيري را در ميان معاونين مدير کل داريم . باز مديران کل با اين فضاي پيرامون نظام بيشتر آشنا هستند و برايشان قابل هضم است در زير مجموعه ها اين مسائل حادتر است بايد اينها را رصد کنيد . ابتدا با مدير کل در ميان بگذاريد اگر نتيجه نداد به مرکز منعکس کنيد ما وارد عمل   مي شويم. ولي انسجام را حفظ نماييد . براي اين که انسجام روش هست تاکتيک هست ما اين عمليات رواني و اساتيد مورد نياز را براي شما فراهم مي کنيم ، اگر دغدغه براي شما ايجاد بشود. با ادارات اطلاعات استان هماهنگ باشيد که انشا الله موضوع حل بشود به برکت صلواتي بر محمد و آل محمد.