1. logo
    مرکز حراست بنیاد شهید و امور ایثارگران
    • تاریخ : امروز سه شنبه 21 مرداد ماه 1399


بازگشت

تاریخ درج : 1397/12/21
موضوع : مقابله با جنگ تحميلي اقتصادي نيازمند ترويج روحيه ايثارگري است
خلاصه :
رييس مرکز حراست بنياد شهيد و امور ايثارگران با اشاره به لزوم ترويج فرهنگ ايثار و شهادت گفت: در جنگ تحميلي اقتصادي امروز بيش از پيش نيازمند ترويج روحيه ايثارگري هستيم.


سجاد قاسمي در سخنراني پيش از خطبه‌هاي نماز جمعه شهرستان ري با اشاره به پيش رو بودن 22 اسفندماه سالروز تأسيس بنياد شهيد و امور ايثارگران و روز بزرگداشت شهدا اظهار داشت: مأموريت بنياد شهيد و امور ايثارگران مأموريت فرهنگي است که ترويج فرهنگ ايثار و شهادت در اولويت آن قرار دارد.
ايشان با بيان اينکه در جنگ تحميلي اقتصادي امروز نيز بيش از پيش نيازمند ترويج روحيه ايثارگر و شهادت هستيم، افزود: طبق فرمايشات مقام معظم رهبري (مدظلهالعالي) در گام دوم انقلاب يکي از موضوعاتي که مقوم انسجام ملي است، ترويج فرهنگ ايثار و شهادت است که بنيان آن حفظ سرمايه اجتماعي است.
رييس مرکز حراست بنياد شهيد و امور ايثارگران ادامه داد: اکنون که تلاش دشمنان تخريب وجههي جمهوري اسلامي ايران است، ايثارگران نقش مهمي در حفظ سرمايه اجتماعي دارند و بنياد شهيد و امور ايثارگران علاوه بر برنامه‌ريزي در حوزه فرهنگي در داخل کشور در خارج کشور نيز نداي مظلوميت جمهوري اسلامي ايران از طريق فعاليت در سازمان منع گسترش سلاح‌هاي شيميايي (OPCW) به گوش جهانيان مي‌رساند.
قاسمي با اشاره به تلاش دشمنان براي انتساب به‌کارگيري سلاح‌هاي شيميايي توسط کشورهاي محور مقاومت در منطقه تأکيد کرد: حضور جانبازان شيميايي و ارائه اسناد آن به سازمان‌هاي بين‌المللي نقشه‌هاي دشمن را خنثي کرده است، همچنين وجود چنين روحيه‌اي در ميان جوانان سبب شده که براي حفظ عمق راهبردي کشور به صحنه بيايند و در قالب مدافعان حرم به دفاع از مرزهاي کشور و حريم ولايت بپردازند.
وي تأکيد کرد: يکي ديگر از فعاليت‌هاي بنياد شهيد و امور ايثارگران در شرايط فعلي ارائه الگوي مناسب سبک زندگي ايثارگران است تا بتوان ايثار اجتماعي را در بين مردم ترويج نمود.
رييس مرکز حراست بنياد شهيد و امور ايثارگران با اشاره به فعاليت بنياد در طول سال‌هاي پس از انقلاب اسلامي در عرصه‌هاي مختلف عنوان کرد: 688 هزار کنگره، مراسم و يادمان شهدا برگزار شده و 937 نشان ملي ايثار نيز به پدران، مادران و همسران شهدا تقديم شده و 35 هزار و 200 طرح در حوزه هنرهاي تجسمي و بيش از 2 هزار عنوان کتاب و مقاله در حوزه ايثار و شهادت به تأليف در آمده است.
قاسمي با بيان اينکه 12 ميليون اثر فرهنگي از شهدا جمع‌آوري و 100 هزار اثر بازسازي و اکثر آن‌ها در سازمان يونسکو ثبت شده است، گفت: 2800 نفر از ايثارگران عضو هيئت علمي دانشگاه‌ها هستند و 650 مدال قهرماني در حوزه ورزشي توسط ايثارگران کسب شده است. همچنين 8 هزار و 700 نفر از نخبگان شاهد و ايثارگر به همکاري با مجموعه دانش پژوهان و تشکل‌هاي شاهد و ايثارگر مي‌پردازند.
وي با بيان اينکه 124 تشکل براي فعاليت در راستاي منافع ايثارگران فعال هستند، تأکيد کرد: جهت اشتغال، حمايت از کارآفرينان و تسهيلات خوداشتغالي نيز 648 هزار و 500 نفر از ايثارگران حمايت شده‌اند. همچنين در راستاي مراجعه خادم به مخدوم طرح سپاس اجرايي شده که تاکنون 5 ميليون و 900 هزار مراجعه به خانواده شهدا و جانبازان جهت تکريم آن‌ها انجام شده است.
رييس مرکز حراست بنياد شهيد و امور ايثارگران افزود: 88 مرکز مشاوره ويژه ايثارگران در کشور فعال هستند و در حوزه مسکن و خدمات آن نيز يک ميليون و 30 هزار مورد پيگيري شده است. همچنين 865 هزار نفر از ايثارگران تحت پوشش بيمه درماني همگاني قرار دارند.
سجاد قاسمي خاطرنشان کرد: با ايجاد مراکز هاتف بيش از 5 ميليون و 990 هزار مورد از درخواست‌هاي ايثارگران به‌صورت الکترونيکي پاسخ داده شده است. کميسيون پزشکي بنياد نيز براي تعيين درصد جانبازي به صورت منظم برگزار مي‌شود و تاکنون بيش از 6 ميليون پرونده در اين کميسيون رسيدگي شده است. همچنين 9 هزار و 950 نفر از جانبازان براي درمان به خارج از کشور جهت درمان اعزام شدند.
رييس مرکز حراست بنياد شهيد و امور ايثارگران با بيان اينکه از سال 1376 تاکنون بدهي بازنشستگي شهدا پرداخت نشده بود عنوان کرد: با تخصيص حدود 5 هزار ميليارد تومان اين مبلغ تا سال 1394 تسويه شد.
قاسمي با تاکيد بر اينکه تلاش مي کنيم تا با مهندسي معکوس ماموريت هاي بنياد را با مطالبات جامعه ايثارگري همگن سازيم افزود: پيمايش ملي در حراست بنياد انجام شده است که از نظر علمي و فني در نوع خود کم نظير است. همچنين براي افزايش سرعت خدمت رساني به ايثارگران سامانه‌هاي سايبا و خدمات بين دستگاهي طراحي شده و همزمان براي مراقبت و حفاظت از اطلاعات ايثارگران سامانه SOC (پايش امنيتي شبکه) توسط حراست به بهره برداري رسيده است و جهت انتقال شکايات و اعلام موارد بنياد و سازمان هاي تابعه سامانه سحابا در حال فعاليت است.