1. logo
    مرکز حراست بنیاد شهید و امور ایثارگران
    • تاریخ : امروز دوشنبه 2 مهر ماه 1397


بازگشت

تاریخ درج : 1397/2/30
موضوع : اهداف پيمايش ملي ارزش ها و نگرش هاي جامعه ايثارگري
خلاصه :

«پيمايش ملي ارزش ها و نگرش هاي جامعه ايثارگري» در جهت شناسايي نيازهاي جامعه هدف بنياد شهيد و بررسي عملکرد اين نهاد تا ارائه پيشنهاد و راهکار توسط مرکز حراست بنياد شهيد اجرا شده است. موج اول اين طرح که در سه موج تا سال 1405 ادامه خواهد داشت طي سال هاي 95 تا 97 اجرايي شده است. براي آگاهي از اهداف، چگونگي اجراي اين طرح و برنامه هاي آن با دکتر سجاد قاسمي رئيس مرکز حراست بنياد شهيد و امور ايثارگران به گفتگو نشستيم که ماحصل آن را در ادامه مي خوانيد: 


براي هر مجموعه و سازمان خدماتي مانند بنياد شهيد و امور ايثارگران يکي از موضوعات مهم و حياتي، رضايت و تامين نظرات مخاطبين و جامعه هدف آن است. فعاليت هاي بنياد شهيد به عنوان افضل نهادها و به عنوان مجموعه اي که پيگير نيازها و موضوعات خانواده هاي معزز شهدا مي باشد از حساسيت و اهميت ويژه اي برخوردار است. گستردگي و تنوع جمعيتي جامعه هدف بنياد شهيد که طيف وسيعي از والدين شهدا تا فرزندان شهدا و ايثارگران را شامل مي شود به اهميت و حساسيت فعاليت هاي اين نهاد مي افزايد. در همين راستا «پيمايش ملي ارزش ها و نگرش هاي جامعه ايثارگري» در جهت شناسايي نيازهاي جامعه هدف بنياد شهيد و بررسي عملکرد اين نهاد تا ارائه پيشنهاد و راهکار توسط مرکز حراست بنياد شهيد اجرا شده است. موج اول اين طرح که در سه موج تا سال 1405 ادامه خواهد داشت طي سال هاي 95 تا 97 اجرايي شده است. براي آگاهي از اهداف، چگونگي اجراي اين طرح و برنامه هاي آن با دکتر سجاد قاسمي رئيس مرکز حراست بنياد شهيد و امور ايثارگران به گفتگو نشستيم که ماحصل آن را در ادامه مي خوانيد:
دکتر سجاد قاسمي رئيس مرکز حراست بنياد شهيد و امور ايثارگران با اشاره به ضرورت شناسايي و رفع نيازهاي جامعه ايثارگري گفت: با اجراي طرح پيمايش ملي ارزش ها و نگرش هاي جامعه ايثارگري سعي داريم به نيازها و عملکرد بنياد شهيد و امور ايثارگران بپردازيم تا شاهد ارتقاي سطح خدمت رساني به جامعه گرانقدر ايثارگري باشيم.
وي با بيان اينکه در مرکز حراست بنياد شهيد بخشي داريم که امور مربوط به آسيب شناسي و پژوهشي را انجام مي دهد گفت: سعي مي‌کنيم با آسيب شناسي که در سطح فعاليت هاي بنياد شهيد انجام ميدهيم از بروز برخي از انحرافات در فعاليت هاي بنياد جلوگيري کنيم تا اقدامات اصلاحي نيز در اين باره صورت گيرد.
دکتر سجاد قاسمي افزود: براي اين کار از سال 93 بانک‌هاي اطلاعاتي را تشکيل داديم که به تشخيص و گرداوري اطلاعات پيرامون معظلات و موضوعات اجتماعي گوناگون مي پردازد و زمينه اينکه تا چه ميزان اين انحرافات مي تواند به جامعه ايثارگري سرايت کند را بررسي مي کند.
وي با بيان اينکه احساس نارضايتي جامعه ايثارگري از عملکرد بنياد شهيد ممکن است از معاونت هاي مختلف باشد اظهار داشت: اين پيمايش در سطح ملي شکل گرفت تا به طور دقيق و روشن بتوانيم نقاط ضعف و قوت بنياد شهيد را شناسايي کرده و براي رفع نقاط ضعف و تقويت نقاط قوت برنامه ريزي لازم صورت گيرد.
اين پژوهشگر فرهنگي با بيان اينکه در بخش اجرايي اين پيمايش ملي يک سري سوالات طرح شد که حوزه هاي مختلف فعاليت هاي بنياد را در بر مي گرفت تصريح کرد: کارگروه هايي در استان هاي سراسر کشور تشکيل شد و ضمن آموزش به آنان نسبت به نظرسنجي و گرداوري نظرات جامعه ايثارگري در سطح کشور اقدام گرديد.
وي افزود: ماموريت اصلي بنياد شهيد ترويج فرهنگ ايثار و شهادت است که اين پيمايش با محوريت بر اين ماموريت بنياد طرح ريزي و اجرايي شد.
دکتر سجاد قاسمي با اشاره به اينکه اين پيمايش يک پيمايش روندي و مدت دار است گفت: اين پيمايش سه موج دارد که از سال 95 تا 97 موج اول که گرداوري اطلاعات بود اجرا شد و موج هاي بعدي نيز طي سال هاي آينده اجرايي خواهد شد.
وي با بيان اينکه موج اول اين پيمايش در 600 صفحه و 1200 جدول جمع آوري شده است تصريح کرد: اين پيمايش در 5 بخش تخصصي دسته بندي شده که شامل همسران شهدا، فرزندان شهدا، جانبازان، همسران جانبازان و فرزندان جانبازان در قالب 32 استان تقسيم گريده است.
رئيس مرکز حراست بنياد شهيد افزود: اين پيمايش بين افراد 18 تا 60 سال صورت گرفته و حدود 13400 پرسشنامه در سطح کشور و با همکاري اداره کل مددکاري توزيع شده است. در بعد اجرايي نيز جلسات توجيهي و آموزشي براي افرادي که پرسشنامه ها را توزيع مي کردند نيز صورت گرفت تا مطمئن باشيم خدشه اي به روند اجرايي و صحت آن وارد نمي شود. نحوه انتخاب جامعه هدف نيز با بهره گيري از روش نمونه گيري تصادفي صورت گرفته است تا از هرگونه پرسش هدفدار جلوگيري شود.
وي با بيان اينکه پيمايشي که صورت گرفته داراي دو بخش محرمانه و عمومي است که بخش محرمانه آن در اختيار عموم قرار نخواهد گرفت و براي استفاده مراجع مربوطه است گفت: بخش عمومي نيز مربوط به عملکرد بخش هاي مختلف بنياد شهيد است و بخش ديگر آن مربوط به مسائل فرهنگي، سياسي و عمومي جامعه هدف مي باشد.
دکتر سجاد قاسمي با اشاره به اينکه در اين پيمايش نگرش و ارزش هاي جامعه هدف را نسبت به موضوعات مختلف بررسي کرديم اظهار داشت: بالاترين عدم رضايتمندي و انتقاد مربوط به فرزندان شهدا و کمترين عدم رضايتمندي مربوط به والدين شهداست که اين موضوع دلايل و تحليل خاص خودش را دارد. همچنين بالاترين اعتماد جامعه هدف در ميان دستگاه هاي اجرايي به بنياد شهيد است.
وي با بيان اينکه اين پيمايش در 257 شهر اجرا شده است گفت: اين پروژه به سفارش و زير نظر پژوهشکده بنياد شهيد و با حضور اساتيد برتر کشور در زمينه آينده پژوهي و روش تحقيق صورت گرفته است.
رئيس مرکز حراست بنياد شهيد با اشاره به اينکه پس از انجام اين مرحله از پيمايش که بخش کمي بود وارد فاز کيفي خواهيم شد گفت: در مرحله کيفي با بهره گيري از اساتيد مجرب حوزه هاي مختلف، اطلاعات به دست آمده در فاز کمي را تحليل کرده و نتايج آن را به معاونت هاي مربوطه بنياد شهيد ارائه خواهيم داد که اين تحليل کيفي نيز خود يک سال طول خواهد کشيد.
وي با بيان اينکه فازهاي دوم و سوم نيز هر کدام داراي دو بخش کيفي و کمي است و دو الي سه سال به طول خواهد انجاميد اظهار داشت: پيش بيني مي کنيم فاز سوم و نهايي در سال 1405 به پايان برسد و پس از آن بنياد مي تواند رويکرد و برخوردي کاملا علمي با ماموريت ها و فعاليت هايش داشته و آنان را در راستاي تعيين استراتژي هاي خود اصلاح و يا تقويت نمايد.
دکتر سجاد قاسمي با اشاره به اينکه هزينه هاي چنين پيمايش هايي معمولا هزينه هاي گزافي است گفت: ما اين پيمايش را در بنياد شهيد با هزينه اي بسيار کمتر از هزينه هاي معمول چنين پروژه هايي انجام داده ايم که لازم است از تمامي دست اندرکاران آن تقدير و تشکر نمايم.
وي افزود: تا به حالا در بنياد هيچ بخش و معاونتي به صورت علمي و متمرکز نيازمندي هاي جامعه هدف را بررسي نکرده است و اين اولين مرتبه اي است که اين اتفاق در بنياد شهيد روي داده است.
رئيس مرکز حراست بنياد شهيد با اشاره به اينکه هدف ورود حراست به اين موضوع صيانت از نظرات جامعه هدف و صحت انجام پروژه بوده است تصريح کرد: ما از جايگاه آسيب شناسانه و عارضه يابي در جهت پيشگيري از وقوع برخي نارسايي ها و اتفاقاتي که در آينده ممکن است رخ دهد به اين موضوع ورود کرديم.
اين پژوهشگر فرهنگي با بيان اينکه مصرف اين پيمايش داخلي است و هدف از انجام آن ارتقاي خدمت رساني در حوزه هاي مختلف بنياد شهيد به جامعه هدف مي باشد اظهار داشت: اگر قصور و نارسايي هايي در مجموعه بنياد شهيد باشد پس از اعلام نتايج اين طرح ملي نارسايي هاي موجود شناسايي و رفع خواهد شد.
دکتر سجاد قاسمي با اشاره به اينکه در شروع اين طرح به علت بعد آسيب شناسانه اي که اين پيمايش داشت با مقاومت ها و مخالفت هايي روبرو شديم گفت: لازم است از جناب آقاي حجت الاسلام شهيدي که در انجام اين طرح ملي با جديت از آن حمايت کردند تشکر و قدرداني نمايم.
وي در پايان ابراز اميدواري کرد با به سرانجام رسيدن اين طرح ملي، بنياد شهيد بتواند در ارائه خدمات و جلب رضايت بيش از پيش خانواده هاي معزز شهدا و ايثارگران گام هاي جدي و اساسي بردارد.